Pokonkursowa wystawa XIX Wojewódzkiego Konkursu „Szkolnych Gazet z Dodatkiem Ekologicznym” – 2020

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie przygotowała w 2020 roku pokonkursową wystawę „Szkolnych gazet z dodatkiem ekologicznym”. Konkurs zorganizował Zarząd Ligii Ochrony Przyrody w Częstochowie, Tygodnik Regionalny „Gazeta Częstochowska” i Zespół Szkół Samochodowych w Częstochowie. Do konkursu wpłynęło 12 numerów gazet: Szkoła Podstawowe – 8 numerów, Szkoły Ponadpodstawowe  – 4 numery.

W komisji konkursowej zasiedli:

– Przewodnicząca: Urszula Giżyńska – redaktor naczelna Tygodnika Regionalnego „Gazeta Częstochowska”.
– Członkowie: Katarzyna Śliwińska – inspektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta  Częstochowy, Tomasz Łuczyński – inspektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy.

Komisja konkursowa dokonała wnikliwej oceny gazetek według ustalonych wcześniej kryteriów, wśród których znalazły się: oryginalność i dobór treści, walory dydaktyczno-wychowawcze, różnorodność tematyki i form wypowiedzi dziennikarskiej, styl wypowiedzi, poprawność ortograficzna i językowa, opracowanie techniczne i szata graficzna oraz profesjonalizm formalny (numeracja stron, stopka redakcyjna).

Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

Szkoły Podstawowe – kategoria I

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Pankach „Przyroda mojego regionu”

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 31 w Częstochowie „Z plecaka uczniaka”

Szkoły Podstawowe – kategoria II

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 42 w Częstochowie  „Akademia 42”

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 24 w Częstochowie „Eko”

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 11 w Częstochowie „Jedenastka”

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 53 w Częstochowie „Serce lasu”

Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa nr 48 w Częstochowie „SAMO SEDNO”

Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa nr 42 w Częstochowie „Nasza Planeta”

Szkoły Ponadgimnazjalne – kategoria III

I miejsce – Zespół Szkół im. Wł. Reymonta w Częstochowie „Eko modni”

I miejsce – Zespół Szkół Samochodowych w Częstochowie „Echo Samochodówki”

II miejsce – VIII LO Samorządowe w Częstochowie  „Twój LOS”

III miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych w Katowicach „Przeciek”

Tradycyjnie, Komisja przyznała nagrodę specjalną „EKO PIÓRO”, ufundowaną przez wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego, którą otrzymał Oliwier Kurzacz ze Szkoły Podstawowej w Pankach.

Nagrody rzeczowe i książki zostały ufundowane przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy, Tygodnik Regionalny „Gazeta Częstochowska”, ZO LOP w Częstochowie oraz Zespół Szkół Samochodowych w Częstochowie.

Uroczyste rozdanie nagród, z zachowaniem wszelkich wytycznych sanitarno-epidemiologicznych, odbyło się 5 listopada 2020 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Więcej informacji o konkursie:

XIX edycja Wojewódzkiego Konkursu na ,,Szkolną Gazetę Ekologiczną”

Tekst:  Katarzyna Kucharzewska;
zdjęcia: Izabela Bajor