20 października 2022 roku w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poetyckie Krajobrazy, poświęcony poezji polskiego romantyzmu. Konkurs odbywa się od 2011 roku. W tym roku odbyła się dwunasta edycja.

Konkurs adresowany do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z miasta Częstochowy oraz powiatu częstochowskiego zorganizowała Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie konkursu była Katarzyna Kucharzewska – nauczyciel bibliotekarz PBP RODN „WOM” w Częstochowie.

Konkurs odbył się w związku ustanowieniem przez Sejm RP Roku 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu.

Honorowy patronat nad konkursem objął Pan Krzysztof Smela, Starosta Częstochowski oraz  Prezes Częstochowskiego Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich – Pani Alina Grabna. Gościem konkursu była także Pani Renata Terlicka – przedstawiciel Starosty Częstochowskiego, inspektor z Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu.

Mottem konkursu były słowa poety Cypriana Kamila Norwida:
„Słowo jest czynu testamentem”. („Promethidion”)

Celem konkursu było upamiętnienie twórczości poetów polskiego romantyzmu, popularyzacja ich dorobku artystycznego, rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień młodzieży, upowszechnianie kultury języka polskiego, inspirowanie młodego pokolenia do aktywnego uczestnictwa w kulturze, wzbudzenie zainteresowania poezją polską oraz krzewienie kultury żywego słowa.

W tegorocznej edycji udział wzięło 9 uczniów z Częstochowy i powiatu częstochowskiego (3 uczniów z Częstochowy i 6 uczniów z powiatu częstochowskiego). Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowali nauczyciele z danej szkoły.

Uczniowie prezentowali jeden z wybranych przez siebie wierszy poetów polskiego romantyzmu. Uczniowie wybrali wiersze następujących poetów: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Teofil Lenartowicz. Recytacja odbywała się bez mikrofonu i materiałów audiowizualnych.

Prezentacje uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie:

Beata Raczyńska – przewodnicząca komisji, nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie.

Alina Grabna – nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie, prezes częstochowskiego Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

Beata Gendek-Barhoumi – nauczyciel języka polskiego VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, nauczyciel-doradca metodyczny języka polskiego w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM”, prowadzi teatr szkolny Grupa pod Wiszącym Kotem, który zdobywa liczne nagrody w kraju i za granicą. Zdobyła tytuł Animatora Kultury w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Nauczyciela Roku 2015.

Ilona Kowalska – bibliotekarz, kierownik Filii nr 9 Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie. Jest organizatorką licznych konkursów, spotkań literackich i przedsięwzięć czytelniczych.

Ewa Ossowska – nauczyciel języka polskiego Szkoły Podstawowej nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie.

Zgodnie z regulaminem na ocenę recytacji miały wpływ następujące elementy: dobór repertuaru, stopień opanowania tekstu, artystyczna interpretacja utworu, kultura słowa i ogólne wrażenia artystyczne.

Decyzją jury przyznano następujące miejsca:

I miejsce

Michalina Jedynak, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie, wiersz pt. „Złoty kubek” Teofil Lenartowicz

II miejsce

Daniel Tomalski, Szkoła Podstawowa nr 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie, wiersz pt. „Śmierć pułkownika” Adam Mickiewicz

Wyróżnienie

Julia Kalinowska, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Jaskrowie, wiersz pt. „Świtezianka’ Adam Mickiewicz.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez Starostę Częstochowskiego. W czasie obrad jury uczniowie mieli okazję zwiedzić bibliotekę pedagogiczną, dowiedzieć się więcej o pracy nauczyciela bibliotekarza. Konkursowi towarzyszyła wystawa poświęcona twórczości poetów epoki polskiego romantyzmu.

Tekst: Katarzyna Kucharzewska
Zdjęcia: Izabela Bajor