Trening pamięci  – metody efektywnego uczenia się

W roku szkolnym 2022/2023 dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli cieszyły się zajęcia edukacyjne pt. „Trening pamięci  – metody efektywnego uczenia się”.

Zajęcia przygotowały i przeprowadziły Katarzyna Kucharzewska i Marta Małek – nauczyciele bibliotekarze Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie.

Głównym celem zajęć było usprawnienie procesu uczenia się, wzmacnianie zaangażowania i motywacji uczniów do nabywania wiedzy oraz wyposażenie uczniów w metody i techniki efektywnego uczenia się. W trakcie zajęć wykorzystane zostały elementy gimnastyki mózgu i ćwiczenia usprawniające koncentrację. Celem zajęć było poznanie technik zapamiętywania i uczenia się oraz ćwiczenie umiejętności sporządzania krótkich i czytelnych notatek.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 6,7 i 8 ze szkół  podstawowych z Częstochowy m.in. Szkoły Podstawowej nr 19 oraz Szkoły Podstawowej nr 14. W zajęciach wzięło udział łącznie 69 uczniów oraz  9 nauczycieli.

Na początku spotkania uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, której hasło było tematem zajęć: „nauka”. Pierwszym zadaniem dla uczniów  była praca metodą burzy mózgów. Uczniowie wymieniali słowa kojarzące się z nauką. Kolejnym elementem aktywizującym uczniów było rozwiązywanie zadań na rozwój koncentracji i spostrzegawczości – zabawa dydaktyczna pt. „Poszłam do sklepu/poszedłem do sklepu i kupiłam, kupiłem…” (uczniowie wymieniali zakup produktów spożywczych). Zabawa polegała na zapamiętywaniu jak największej liczby przedmiotów znajdujących  się na wyświetlonym obrazku.

Uczniowie rozmawiali także o tym, co może powodować dekoncentrację w czasie nauki. Następnie prowadząca prezentowała jak się uczyć, jakie metody wykorzystywać do nauki zajęć lekcyjnych, jak odrabiać szkolne prace domowe. Nauczycielka wykorzystała do omówienia tematu prezentację multimedialną oraz rysunki myślenia wizualnego. Uczniowie dowiedzieli się także, co należy jeść, aby mózg lepiej funkcjonował.  Następnie uczniowie ćwiczyli pracę lewej i prawej półkuli mózgu rysując leniwą ósemkę. Poznali też różne sposoby tworzenia notatek i mapy myśli. Po części teoretycznej zajęć uczestnicy pracując w grupach, stworzyli notatkę z wybranego przez siebie przedmiotu szkolnego. Notatki dotyczyły m.in: gramatyki i części zdania z języka polskiego, sportu, biologii, fizyki, chemii, matematyki, przyrody, geografii, czasowników w języku angielskim. Na zakończenie uczniowie obejrzeli filmik edukacyjny z kanału Youtube pt.  Jak się uczyć?

Tekst: Katarzyna Kucharzewska
Zdjęcia: Katarzyna Kucharzewska, Marta Małek