Tydzień Biblioterapii 2022 – „Czytanie daje siłę”

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna po raz kolejny włączyła się w obchody związane z Dniem Biblioterapii. Tegoroczny Tydzień Biblioterapii odbył się w dniach 14-18 listopada 2022 r., a rozpoczął się Ogólnopolskim Dniem Biblioterapii (14 listopada) pod hasłem „Czytanie daje siłę. Biblioterapia w sytuacjach kryzysowych”. Ogólnopolski Dzień Biblioterapii został ustanowiony w 2016 r. w 19. rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

14 listopada 2022 roku w Ogólnopolskim Dniu Biblioterapii nauczyciel bibliotekarz Katarzyna Kucharzewska przeprowadziła wideokonferencję pt. Bajkoterapia jako metoda wspomagająca rozwój oraz wychowanie.

Prowadząca przedstawiła teoretyczne podstawy bajkoterapii – jednej z dziedzin biblioterapii. Omówiła jej rolę w rozwoju oraz wychowaniu dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a także w niwelowaniu zaburzeń lękowych i emocjonalnych. Zaprezentowana została literatura bajkoterapeutyczna dostępna w naszej bibliotece oraz przydatne strony internetowe. Uczestnicy mogli wysłuchać również tekstów bajek terapeutycznych.

W kolejnych dniach odbyły się dwa spotkania biblioterapeutyczne pt. Bon ton, czyli dobre maniery na co dzień.  15 listopada 2022 r. w zajęciach uczestniczyło 21 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Natomiast 16 listopada 2022 r. w zajęciach wzięło udział 10 uczniów ze Szkoły Podstawowej PDP Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie. Głównym celem zajęć było uświadomienie uczniom, jak ważne jest posiadanie dobrych manier i dlaczego warto je mieć, poznawanie co wypada a co nie wypada, ćwiczenie umiejętności dbania o dobre relacje z innymi. Na zajęciach prowadząca zaprezentowała dzieciom właściwe nawyki społecznego zachowywania się. Ponadto celem zajęć było zapoznanie się ze słowami kultury: proszę, dziękuję, przepraszam, kształtowanie umiejętności poprawnego odnoszenia się do rówieśników i dorosłych. Zajęcia opierały się na książce Grzegorza Kasdepke pt. „Bon ton czyli savoir-vivre dla dzieci” oraz Jennifer L. Scott pt. „Jak nauczyć dzieci dobrych manier”.

W czasie zajęć nauczycielka zaprezentowała różne formy pozdrowień. Wspólnie omówiliśmy zasady dobrego zachowania w domu, w szkole, na podwórku, a także w rodzinie. Uczniowie rozwiązywali test Milionerzy w aplikacji Learnignapps. Za dobre odpowiedzi otrzymali tytuł Mistrza dobrych manier. Ponadto na zajęciach uczniowie rysowali Ogród dobrych słów – z ważnymi słowami: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, do widzenia, dobranoc. Na zakończenie uczniowie podawali sobie maskotkę przyjaźni w kręgu i mówili sobie dobre, magiczne słowa.

22 listopada 2022 r. odbyły się zajęcia pt. Koń na receptę – o sile przyjaźni.  Uczestniczyło w nich 11 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 39 w Częstochowie. Zajęcia, realizowane na podstawie książki Agaty Widzowskiej pt. „Koń na receptę”, uczą wrażliwości na drugiego człowieka, szacunku dla inności, szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Zajęcia propagują siłę przyjaźni, także między człowiekiem a zwierzęciem. Przedstawiona w książce historia uczy wytrwałości i walki o własne marzenia i przekonania. Pokazuje też, jak ważna jest więź między ludźmi a zwierzętami, które mogą pomóc w trudnych chwilach i chorobie.

Po wysłuchaniu fragmentu tekstu uczniowie wypisywali cechy dobrego przyjaciela. Powstała tzw. piramida priorytetów. Na zakończenie zajęć klasa rysowała swojego najlepszego przyjaciela, kolegę, koleżankę lub zwierzę, swojego pupila. Z prac powstała wystawa.

23 listopada 2022 r. nauczyciele bibliotekarze Katarzyna Kucharzewska i Marta Małek  wystąpiły na konferencji organizowanej przez  RODN „WOM” w Częstochowie pt. Klub Zdrowego Przedszkolaka. Trzymaj Formę!. Katarzyna Kucharzewska zaprezentowała wystąpienie pt. Bajkoterapia jako metoda wspierania rozwoju psychicznego dziecka. Natomiast Marta Małek wystąpiła z tematem Wpływ internetu i urządzeń ekranowych na zdrowie i rozwój dziecka.  W konferencji uczestniczyły 63 osoby.

W czasie Tygodnia Biblioterapii na bieżąco uzupełnianie były materiały edukacyjne z dziedziny biblioterapii w zakładce na stronie internetowej biblioteki. W zakładce Biblioterapia umieszczone są sprawozdania z działalności biblioterapeutycznej, zestawienia bibliograficzne, pomoce dydaktyczne oraz przydatne linki do pracy nauczyciela bibliotekarza.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Kucharzewska