Wideokonferencja „Książka ma moc – o biblioterapii w bibliotece”

10 czerwca 2020 roku Katarzyna Kucharzewska, nauczyciel bibliotekarz, przeprowadziła szkolenie pt. „Książka ma moc – o biblioterapii w bibliotece”. Szkolenie odbyło się na platformie edukacyjnej Cisco Webex. W szkoleniu uczestniczyło 37 nauczycieli bibliotekarzy i nauczycieli innych przedmiotów z Częstochowy, powiatu częstochowskiego oraz z różnych miast Polski. Szkolenie trwało 2 godziny dydaktyczne.

W szkoleniu prowadząca omówiła biblioterapię jako metodę pracy z uczniem w szkole. Katarzyna Kucharzewska wprowadziła w tematykę pracy z książką jako metodą pracy z czytelnikiem i uczniem. Zaprezentowała historię powstania biblioterapii, jej rodzaje, podstawowe definicje, elementy procesu biblioterapeutycznego oraz przykłady narzędzi biblioterapeutycznych. Ponadto przedstawiła przykłady książek, które mają moc wspierającą czyli literaturę pomocną w wychowaniu i nauczaniu dzieci i młodzieży.

Książki dotyczyły następujących tematów: emocje, wartości w życiu człowieka, cele życiowe, plany i marzenia, poczucie własnej wartości, dobre maniery.

Na szkoleniu została zaprezentowana zakładka Biblioterapia oraz informacje w niej zawarte, m.in. opracowywane w czasie pandemii i pracy zdalnej materiały: Literatura na pandemię, Biblioterapia w internecie.

Katarzyna Kucharzewska