XIX Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie

,,Biblioteka – szczęśliwe miejsce pełne wyobraźni i kreatywności” to hasło XIX Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie, które odbyło się 19 października – tradycyjnie w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych – w Audytorium Fizyki im. prof. Sz. Szczeniowskiego na Wydziale Produkcji Inżynierii i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej. Zgromadzonych bibliotekarzy z placówek naukowych, pedagogicznych, publicznych i szkolnych powitała dr hab. Dagmara Bubel, dyrektorka Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej, a Forum uroczyście otworzył prorektor Politechniki Częstochowskiej ds. Nauki prof.dr hab.inż. Jerzy Wysłocki.
Podczas forum podsumowano dwa konkursy: XI Wojewódzki Konkurs Fotograficzny ,,Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie” organizowany przez Okręgową Sekcję Bibliotekarską ZNP w Katowicach pod patronatem Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach oraz XVII Powiatowy Konkurs na prezentację multimedialną ,,Wszystko o bibliotece” organizowany pod patronatem Prezesa Oddziału ZNP przez Sekcję Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie.

Wojewódzki Konkurs Fotograficzny ,,Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie” kierowany jest do nauczycieli bibliotekarzy a w jego XI edycji ex aequo zwyciężyły:

• Iwona Tutak z Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie (cykl fotografii ,,MAJ z Poświatowską w Tygodniu Bibliotek 2023”)
  • Alina Grabna z Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie (kolaż ,,Biblioteczne Love Story”).

W XVII Powiatowym Konkursie na prezentację multimedialną ,,Wszystko o bibliotece” przyznano nagrody w dwóch kategoriach.

W kategorii szkół podstawowych przyznano cztery nagrody.

• I miejsce zajęli Maja Caban i Jakub Dąbrowski z kl. 7d Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie (opiekunkami były Lidia Kapkowska, Miłosława Pasternak, Izabela Sitek i Renata Sowada).
  • II miejsce przypadło Zuzannie Nowak z kl. 6c Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie (opiekunki – Karolina Jakóbczyk-Zimny i  Jolanta Walas) oraz Soni Gościniak z kl. 8a Szkoły Podstawowej nr 24 w Częstochowie (opiekunka Anna Romianowska).
  • III miejsce – Pawłowi Radgowskiemu z kl. 4b Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie (opiekunki – Agnieszka Kowalczyk, Miłosława Pasternak, Izabela Sitek i Renata Sowada).

Wyróżniono również Urszulę Szymczyk z kl.7a Szkoły Podstawowej nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie (opiekunka Anna Romianowska).

W kategorii szkoły ponadpodstawowe przyznano jedną nagrodę.

• I miejsce zajęli Piotr Kościelak i Kacper Warchoł – uczniowie kl. I c TS i kl. III a BS Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie (opiekunki – Alina Grabna i Anna Majchrzak).

Podczas forum przedstawiono następujące referaty:

,,Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej – Biblioteką bez barier” (Marlena Badora z Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej),

,,Biblioteka uczy, bawi, inspiruje” (Anna Dąbrowska i Anna Hiller z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN ,,WOM” w Częstochowie),

,,Weekendowe spotkania z mangą w bibliotece” (Beata Grzanka, dyrektor Biblioteki Publicznej im. dra Władysława Biegańskiego w Częstochowie),

,,Twórcza biblioteka” (Alina Grabna z Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie, Izabela Sitek, Miłosława Pasternak, Renata Sowada ze Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie).

Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowa p. Krzysztofa Matyjaszczyka, JM Rektora  Politechniki  Częstochowskiej prof. dra hab. Inż. Norberta Szczygiola oraz Sekcji Bibliotek Szkół Wyższych przy ZO SBP w Katowicach.

Celem forum było promowanie działalności bibliotek, prezentacja działań nauczycieli i bibliotekarzy, prezentacja współpracy międzybibliotecznej oraz wymiana doświadczeń zawodowych.

Organizatorzy Forum:

• Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej,
  • Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie,
  • Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie,
  • Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie;

przy współpracy:

• Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich,
  • Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie,
  • Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie,
  • Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie.

Sprawozdanie oraz fotorelację z wydarzenia można umieszczona na stronach:

Tekst: Anna Dąbrowska
Fot.: Organizatorzy