Zajęcia edukacyjne – Jak działa nasz mózg?

18 marca 2022 r. w ramach obchodów Światowego Tygodnia Mózgu w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” odbyły się zajęcia edukacyjne pt. ”Jak działa nasz mózg?” Tydzień Mózgu jest coroczną akcją edukacyjną, która ma na celu popularyzowanie wiedzy o działaniu mózgu oraz układu nerwowego. Zajęcia przygotowały i poprowadziły: Katarzyna Kucharzewska i Marta Małek – nauczyciele bibliotekarze PBP RODN „WOM” w Częstochowie.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie klasy 2 C ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie. Uczestnicy poznali budowę, rolę i działanie mózgu, w oparciu o lekturę książki pt. „Jak działa mózg?” z serii „Moje ciało” autorstwa Sally Hewitt.

Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o zmysłach, uczeniu się, zapamiętywaniu, jak również o emocjach i uczuciach. Uczestnicy brali udział w doświadczeniach, w trakcie których z zasłoniętymi oczami, za pomocą pozostałych zmysłów, próbowali odgadnąć co to za przedmiot lub jaki to smak.

Informacje wzbogacone były multimedialnym pokazem slajdów. Uczniowie brali również udział w zabawach ruchowych, mających na celu sprawdzenie ich koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dzieci wykonywały także ćwiczenia gimnastyki mózgu wg P. Dennisona w celu usprawnienia współpracy półkul mózgowych.

Uczestnicy ćwiczyli pracę swoich mózgów rozwiązując krzyżówki, łamigłówki oraz zagadki, wykonywali także zadania z elementami kodowania.

Tekst: Marta Małek
Zdjęcia: Katarzyna Kucharzewska, Marta Małek