Planeta z pierścieniami - logo konkursuW związku z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika oraz wkładem polskiego astronoma w rozwój światowej nauki, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie i Miejskie Przedszkole nr 25 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Częstochowie włączyły się w obchody i promocję wydarzeń związanych z  uczczeniem wybitnego Polaka i astronoma.

7 listopada 2023 r. w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie odbył się Przegląd Pieśni i Piosenek o Kosmosie pod honorowym patronatem Dyrektora Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku Pana Mirosława Jonakowskiego.

Przegląd Pieśni i Piosenki to już szósta edycja konkursu skierowanego do dzieci sześcioletnich z Częstochowy i powiatu częstochowskiego, lublinieckiego i kłobuckiego. Dotychczas odbyły się edycje: „Przegląd Piosenki i Pieśni o Mojej Ziemi Ojczystej” pod patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego (2018 r.),„Przegląd Pieśni Ludowych Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny” (2019 r.), „Przegląd Pieśni i  Piosenek o Świętym Janie Pawle II” (2021 r.), „Przegląd Pieśni i Piosenek Górali Polskich” pod patronatem Związku Górali Polskich im. Świętego Jana Pawła II (2021 r.) oraz „Przegląd Pieśni i Piosenek Górnego Śląska” pod patronatem Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach (2022 r.).

Koordynatorami konkursu byli nauczyciele bibliotekarze dr Agata Arkabus i Anna Płusa oraz nauczyciele wychowania przedszkolnego Iwona Ledwoń i Małgorzata Stachurska – dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 25 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Częstochowie.

Cele konkursu:

– Wspieranie integralnego rozwoju dzieci w zakresie twórczości artystycznej poprzez umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych.
– Popularyzacja pieśni i piosenek o kosmosie, gwiazdach, planetach i innych elementach przestrzeni pozaziemskiej.
– Upamiętnienie 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz wkładu polskiego astronoma w  rozwój światowej nauki.
– Zachęcenie nauczycieli i dzieci do poszerzania wiadomości z zakresu astronomii.

W konkursie udział wzięły dwuosobowe zespoły dzieci z przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych.

Występy dzieci oceniała komisja konkursowa w skład której weszli:

Piotr Hankus – przewodniczący komisji konkursowej, wieloletni solista Zespołu Pieśni Tańca „Śląsk”. Specjalista ds. edukacyjnych; prowadzi między innymi warsztaty wokalne, taneczne i  teatralne. Pracownik Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej w Koszęcinie. W 2015 r. uhonorowany tytułem Mistrza Mowy Polskiej. Pan Piotr Hankus uczestniczył w obradach  wielu komisji konkursów artystycznych.

Ilona Kall-Szczypiór – członek komisji – nauczyciel i pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Prowadzi zajęcia z dziećmi w szkole muzycznej I stopnia; akompaniatorka. Nauczycielka warsztatów pianistycznych w Gminnym Ośrodku Kultury w Miedźnie oraz członek komisji w Amatorskim Konkursie Pianistycznym w Miedźnie.

Komisja konkursowa dokonała oceny wszystkich uczestników według następujących kryteriów:

– dobór repertuaru – treść i charakter zgodne z założeniami regulaminu;
– wartość artystyczna utworów oraz ich dobór do możliwości wykonawczych uczestnika;
– muzykalność i warunki głosowe wykonawców (emisja, dykcja, intonacja);
– interpretacja utworów;
– ogólny wyraz artystyczny i estetyczny.

Komisja konkursowa Przeglądu Pieśni i Piosenek o Kosmosie pod honorowym patronatem Dyrektora Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku na posiedzeniu komisji konkursowej w dniu 7 listopada 2023 r. wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce:

„Układ słoneczny”

Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 43 w Częstochowie
ANNA JASIŃSKA, JAKUB PIECH
„Ziemia, Słońce, Wenus, Mars”

Królestwo Przedszkolaka Przedszkole Niepubliczne w Częstochowie
LARA ADAMCZYK, POLA RADECKA
„Misja wśród gwiazd”

Kreatywne Przedszkole Niepubliczne „Małe Skarby” Stradom w Częstochowie
LAURA NOSZCZYK, MAKSYMILIAN WALASZCZYK
„Kosmiczna wyprawa”

Miejskie Przedszkole nr 33 w Częstochowie
IDALIA ZATOŃSKA, KLAUDIA KMIECIK
„Kosmiczne wirowanie”

Nagrody dla uczestników konkursu ufundowali sponsorzy:

– Dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku Pan Mirosław Jonakowski dla zwycięzców pierwszego miejsca ufundował rodzinne vouchery na bezpłatne zwiedzanie wszystkich obiektów muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku: Gmachu Głównego, Wieży Kopernika, Działu Historii Medycyny, Parku Astronomicznego oraz seans w Planetarium.

– Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.

– Miejskie Przedszkole nr 25 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Częstochowie.

Podczas obrad jury dzieci uczestniczyły w warsztatach naukowych „Wokół planet – gry i zabawy” prowadzonych przez nauczycieli bibliotekarzy: Anetę Przybyłowicz i Ernesta Pidzika. Dorośli w tym czasie oglądali wystawę „Zanim nastały media cyfrowe” zlokalizowanej w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie.

Prezentacje uczestników oraz rozdanie dyplomów i nagród odbyło się w Auli Forum Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Młodym wykonawcom podczas występów towarzyszyli nauczyciele oraz rodzice.

dr Agata Arkabus
fot. Izabela Bajor