Tydzień Biblioterapii w dobie pandemii – 2020 r.

Tegoroczny Tydzień Biblioterapii odbył się w dniach 14-20 listopada 2020 roku i przypadł na czas pandemii oraz zamknięcia Biblioteki. W tym terminie obchodzony był Ogólnopolski Dzień Biblioterapii (14 listopada) pod hasłem „Czytanie łączy – biblioterapia w aktywizacji i integracji społecznej”. Dzień ten został ustanowiony w 2016 roku w 19. rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

W tym czasie nie odbywały się zajęcia stacjonarne. Promocja biblioterapii odbyła się w inny sposób.

Katarzyna Kucharzewska, nauczyciel bibliotekarz, uczestniczyła w IV Ogólnopolskiej Konferencji Biblioterapeutycznej, VI edycji opolskiej ,,Biblioterapia w aktywizacji i integracji społecznej”, która odbyła się 5 i 6 listopada 2020 roku.

W tym roku, w związku z pandemią, spotkanie odbywało się online z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams.

Organizatorami konferencji byli Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu oraz Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne. Głównym celem konferencji było omówienie roli biblioterapii w integrowaniu i aktywizowaniu osób wykluczonych poprzez pokazanie metod, narzędzi i środków biblioterapeutycznych koniecznych do pracy z czytelnikiem wykluczonym.

W tym czasie na bieżąco były uzupełnianie materiały edukacyjne z dziedziny biblioterapii do zakładki na stronę internetową.

W czasie pandemii zostały opracowane nowe materiały:

• Biblioterapia na pandemię – czytelnicze i nie tylko propozycje dotyczące epidemii koronawirusa.
  • Biblioterapia w internecie.

Ponadto odbywały się wideokonferencje na platformie Cisco Webex Meetings oraz ClickMeeting dotyczące biblioterapii, literatury i inspirowania czytelnictwa:

Katarzyna Kucharzewska