Warsztaty literacko-plastyczne dla uczniów szkół podstawowych

Cudowność domu polega nie na tym, że zapewnia schronienie, ogrzewa, czy daje poczucie własności, ale na tym, że powoli gromadzi w nas zasoby słodyczy.
Antoine de Saint-Exupéry

W Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN WOM w Częstochowie można obejrzeć wystawę prac przestrzennych wykonanych przez uczniów klasy 1 ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Kompozycje powstały w ramach warsztatów literacko-plastycznych pod nazwą: Dla człowieka podobnie jak dla ptaka świat ma wiele miejsc, gdzie można odpocząć, ale gniazdo tylko jedno

Zajęcia skierowane są dla uczniów klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Inspirowane są literaturą dziecięco-młodzieżową tworzoną przez pisarzy profesjonalnych, jak i tą powstającą wśród samych uczniów. Realizacją tematu zajęć staje się proces twórczy uczniów, w ramach którego powstają kompozycje plastyczne szukające nawiązań wizualno-symbolicznych do przeżyć i wiedzy związanych z problematyką rodziny, domu rodzinnego. Ma on  wywołać w wyobraźni poszczególnego ucznia skojarzenia z modelem normalnej, zdrowej rodziny, ale także z zagrożeniami dla tej podstawowej struktury społecznej. Powinien przywołać wśród wielu odczuć próby rozwiązywania złych postaw życiowych, moralnych, jak i doszukiwania się przyczyn wielu rodzinnych patologii. Ćwiczenie warsztatowe przebiega w formie konstruowania przestrzennych kształtów przypominających budynki, domy, mieszkania, które mają symbolizować centra życiowe rodzin. Podstawowym materiałem i budulcem aranżacji są kartonowe pudła i pudełka wraz z pomocniczymi materiałami plastycznymi: farby, papiery i gazety kolorowe, klej, różnorodne dodatki wizualne, itp. W czasie warsztatów zostały przytoczone treści wierszy o powrotach ptaków i ich gniazdach, wiersze o domu, autorstwa uczniów klas: 1, 3, 4  różnych szkół podstawowych w Polsce. Tłem muzycznym i filmowym dla zajęć  były odtwarzane piosenki o rodzinie oraz film o gniazdach różnych ptaków.

Prawdziwy dom nie jest tylko budynkiem, mieszkaniem. Powinny w nim mieszkać, wspólnie z domownikami, uczucia, miłość, troska, bezpieczeństwo… Dom, to przede wszystkim jego mieszkańcy: rodzice z dziećmi, często dziadkowie i inni członkowie rodziny, ale także przyjazne otoczenie: podwórze, pole, las, ogród, zwierzęta…Taki dom powinien być miejscem szczególnym, do którego zawsze wraca się z radością…

Tekst i zdjęcia: Marek Czarnołęski