
Kłobuck
Informujemy, że od stycznia do czerwca 2021 r. biblioteka będzie nieczynna w soboty.
Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021:
- Wdrażanie nowej podstawy programowej w szkołach ponadpodstawowych ze szczególnym uwzględnieniem edukacji przyrodniczej i matematycznej. Rozwijanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności uczniów.
- Wdrażanie zmian w kształceniu zawodowym, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia osób dorosłych.
- Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia oraz wsparcia psychologiczno – pedagogicznego wszystkim uczniom
z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych. - Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych.
- Działania wychowawcze szkoły. Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych.
Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020-2021
Zestawienia bibliograficzne:
Wdrażanie nowej podstawy programowej w szkołach ponadpodstawowych
Rozwijanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności uczniów
Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne
Zapraszamy do Biblioteki
Informujemy Naszych Czytelników, że od dnia 1 września 2020 r. biblioteka będzie udostępniać zbiory w wypożyczalni od poniedziałku do piątku.
Godziny udostępniania zbiorów:
poniedziałek 800–1800
wtorek 800–1600
środa 800–1600
I i III czwartek miesiąca 800–1500
piątek 800–1600
dyżur w sobotę (terminy poniżej) 800–1300
Czytelnia pozostaje zamknięta do odwołania.
Powracają dyżury w soboty – 5 września, 3 października, 7 listopada, 5 grudnia, 9 stycznia, 6 lutego, 6 marca, 10 kwietnia, 8 maja, 5 czerwca.
Pamiętając o wciąż istniejącym zagrożeniu epidemiologicznym, przypominamy zasady korzystania z naszej placówki, które pomogą nam wszystkim zachować bezpieczeństwo.
- Biblioteka będzie funkcjonowała wyłącznie jako wypożyczalnia książek. Czytelnia pozostanie zamknięta do odwołania.
- Czytelnik wchodzący do biblioteki ma obowiązek noszenia maseczki i zdezynfekowania rąk (pojemnik ze środkiem dezynfekującym znajduje się obok wejścia).
- W wypożyczalni może przebywać maksymalnie jeden Czytelnik. Pozostali Czytelnicy proszeni będą o pozostanie na zewnątrz, zachowując bezpieczną odległość między osobami oczekującymi.
- Zwrot książek odbywa się poprzez odczytanie przez Czytelnika numerów inwentarzowych oraz umieszczenie zwracanych książek w kartonie opatrzonym datą zwrotu. Książki zostaną umieszczone w kwarantannie na okres 14 dni bez możliwości wypożyczenia. Sprawi to, że nasze zbiory będą całkowicie bezpieczne.
- Stanowiska komputerowe nie będą udostępniane dla Czytelników.
- Zachęcamy Czytelników do składania zamówień na książki drogą elektroniczną. W przypadku, gdy Czytelnik będzie potrzebował wsparcia bibliotekarza w poszukiwaniu materiałów, prosimy o przesłanie tematu na dwa dni przed planowaną wizytą w bibliotece. Dyżurujący bibliotekarz przygotuje stosowną literaturę. Pytania prosimy kierować na jeden z adresów mailowych: swiatecka-radzioch@womczest.edu.pl , sendal@womczest.edu.pl
- Pracownicy będą wykonywali swoją pracę odpowiednio zabezpieczeni i zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa. Zaopatrzeni zostaną w rękawice jednorazowe, maseczki i przyłbice.
Podjęte ograniczenia, które są niezbędne ze względów bezpieczeństwa, mogą wydłużyć czas obsługi Czytelników. Dlatego prosimy Państwa o wyrozumiałość, cierpliwość oraz dostosowanie się do nowych zasad.
Zapraszamy!
Regulamin korzystania ze zbiorów i usług PBP w Kłobucku
Bezpłatna czytelnia internetowa IBUK LIBRA
Szanowni Państwo,
od 30 kwietnia 2020 r. Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Kłobucku umożliwia swoim czytelnikom bezpłatny dostęp do wybranych publikacji elektronicznych na platformie IBUK LIBRA – jednej z największych czytelni internetowych w Polsce.
Udostępniliśmy Państwu 1849 tytułów elektronicznych książek, w większości z zakresu pedagogiki, psychologii i nauk pokrewnych. Korzystanie z tych publikacji jest możliwe na każdym urządzeniu (komputer, tablet, laptop, smartfon) przez całą dobę.
Dostęp do elektronicznego zbioru może posiadać każdy zapisany do naszej biblioteki Czytelnik, który otrzyma od biblioteki osobisty PIN (kod aktywacyjny), niezbędny do korzystania z bazy i zaloguje się na platformie IBUK LIBRA przez stronę http://libra.ibuk.pl.
Osoby, które chcą otrzymać PIN proszone są o kontakt telefoniczny w tej sprawie pod numerem telefonu +34 317 33 69 w godz. 8 30 – 14 30.
PIN jest ważny do 15.10.2020 r.
Dodatkowe Informacje
Platforma IBUK LIBRA pozwala nie tylko czytać książki, ale oferuje także (na osobistym koncie myIBUK) zaawansowane narzędzia pracy z tekstem, m.in.: zaznaczanie fragmentów, tworzenie notatek, tagowanie, bezpośrednie powiązanie zagadnień i treści książek ze słownikami i encyklopediami PWN.
Ścieżka dostępu do IBUK Libra:
– adres do logowania http://libra.ibuk.pl
– zarejestruj się (podaj e-mail i hasło)
– „z opcji (prawy, górny róg) należy wybrać Moje biblioteki””, naciśnij + DODAJ KOD PIN
– Kod PIN: ______________________
Zastosowana w IBUK LIBRA aplikacja do czytania książek myIBUK działa w oknie przeglądarki i nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania.
Aplikacja została przystosowana do działania także na urządzeniach mobilnych. Aby uruchomić aplikację na urządzeniu mobilnym, należy wpisać adres http://reader.ibuk.pl w oknie przeglądarki lub pobrać aplikację z Google Chrome Web Store.
Poniżej filmiki instruktażowe dotyczące platformy IBUK Libra.
Baza lektur dostępnych online
Biblioteka Cyfrowa Wolne Lektury oraz portal LEKTURY GOV.PL oferują uczniom i nauczycielom zdalny dostęp do wielu lektur szkolnych. Zostały tam zgromadzone te pozycje lekturowe, do których prawa autorskie już wygasły, utwory znajdują się w domenie publicznej. Można je pobrać w całości na dysk komputera, czytnik lub czytać online. Większość posiada również wersję do odsłuchania w formie audiobooka oraz możliwość wydruku bezpośrednio z przeglądarki internetowej.
Cz.1.Dostęp online do lektur dla klas 7-8
Cz.2. Dostęp online do lektur dla klas 4-6
Cz.3.Dostęp online do lektur dla klas 1-3
Cz.4. Dostęp online do lektur dla szkół ponadpodstawowych
Zapraszamy do lektury:-)
Oferta kształcenia zdalnego dla nauczycieli bibliotekarzy
Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy do zapoznania się z ofertą kształcenia zdalnego, przygotowaną przez pracowników naszej biblioteki. Zaproponowane spotkania online zostaną zrealizowane z wykorzystaniem Skype i Cisco Webex Meetings. Udział w kształceniu zdalnym uwarunkowany jest wcześniejszą rejestracją na spotkanie za pośrednictwem karty zgłoszenia https://kartazgloszenia.womczest.edu.pl/.
Czekamy na Państwa online:-)
Webowa biblioteka
Materiały zawarte w Bibliotece Webowej zostały udostępnione do wykorzystania w pracy dydaktycznej i naukowej nauczycieli wszystkich typów szkół i placówek.
Informujemy, że od 1 stycznia 2019 r. w bibliotece nie wykonuje się odbitek ksero i wydruków.
NOWOŚCI KSIĄŻKOWE 2019
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Kłobucku wzbogaciła swoje zbiory w szczególności o pozycje książkowe, do wykorzystania przez nauczycieli i uczniów, podczas przygotowań do egzaminów maturalnych z różnych przedmiotów nauczania.
Polecamy również pozycje z literatury pięknej.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i do odwiedzenia biblioteki.
KIERUNKI POLITYKI OŚWIATOWEJ PAŃSTWA W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
Minister Edukacji Narodowej ustalił następujące kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021 :
- Wdrażanie nowej podstawy programowej w szkołach ponadpodstawowych ze szczególnym uwzględnieniem edukacji przyrodniczej i matematycznej. Rozwijanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności uczniów.
- Wdrażanie zmian w kształceniu zawodowym, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia osób dorosłych.
- Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia oraz wsparcia psychologiczno – pedagogicznego wszystkim uczniom
z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych. - Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych.
- Działania wychowawcze szkoły. Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych.
Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020-2021
NOWOŚCI KSIĄŻKOWE
- Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
- Historia
- Internet. Cyberbezpieczeństwo. Pedagogika mediów
- Logopedia
- Medycyna
- Pedagogika
- Praca z uczniem zdolnym
- Psychologia
- Terapia pedagogiczna
- Wychowanie przedszkolne. Nauczanie początkowe
- Zarządzanie. Praca biurowa
POLECAMY NOWOŚCI KSIĄŻKOWE
Zapraszamy do zapoznania się z nowymi publikacjami dostępnymi w bibliotece. Polecamy materiały dla dyrektorów szkół i nauczycieli z zakresu: diagnozy pedagogicznej, zagrożeń w cyberprzestrzeni, nowoczesnego nauczania, terapii pedagogicznej oraz pracy dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zapraszamy również do zapoznania się z najnowszymi pozycjami o charakterze biograficznym.
Materiały do pobrania:
- Biografie
- Dziecko ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi
- Materiały dla dyrektora
- Terapia pedagogiczna